Aktualności

Spotkanie opłatkowe dla Seniorów, Dzieci Maryi i Ministrantów w domu „Pod Lipą”

niedziela, 16 grudnia 2012r.

W niedzielę, tj. 16 grudnia, o godz. 14:00 rozpoczęło się spotkanie opłatkowe dla Seniorów, Dzieci Maryi i Ministrantów w domu "Pod Lipą". Całość rozpoczęła się od Słowa i wspólnego śpiewania nie tylko kolęd, ale także psalmów. Symboliczne dzielenie się opłatkiem wywołało u uczestników radość, a także wzruszenie. Nie zabrakło też zabaw dla uczestników. Każdy został obdarowany drobnym prezentem od św. Mikołaja na pamiątkę tego, który, jak wiemy, majątek rozdawał ubogim i potrzebującym. Na koniec został przygotowany pyszny poczęstunek.

Pragnę podziękować w imieniu wszystkich uczestników za zorganizowanie spotkania i przepyszny poczęstunek, a także w imieniu organizatorów i osób zaangażowanych za przybycie i uczestnictwo. Za to wszystko wielkie Bóg Zapłać.

Uroczystość św. Marcina z Tours, biskupa

niedziela, 11 listopada 2012r.

Marcin urodził się w Pannonii (dzisiejsze Węgry) około roku 316 z rodziców pogańskich. Mając 15 lat wstąpił do służby wojskowej, którą odbywał w Galii. Przyjąwszy chrzest, porzucił służbę wojskową i założył klasztor w Liguge. Prowadził w nim życie monastyczne pod kierunkiem św. Hilarego. Z czasem został kapłanem i biskupem Tours. Był dobrym pasterzem swojego ludu, założył inne klasztory, pouczał duchowieństwo, gorliwie głosił Ewangelię. Zmarł w roku 397.

"[...] witamy cię serdecznie w ojczyźnie, Hubertusie von Garnier!"

sobota, 3 listopada 2012r.

"Trzeba pamiętać, że człowiek bez ojczyzny jest jak liść na wietrze. Dlatego witamy cię serdecznie w ojczyźnie, Hubertusie von Garnier!" - powiedział proboszcz, a także diecezjalny duszpasterz myśliwych i leśników, ks. Rajmund Kała.

Źródło: www.nto.pl
Źródło: www.nto.pl
W sobotę odbył się ponowny pochówek hrabiego Hubertusa von Garnier, ostatniego właściciela pałacu w Turawie. Urnę ze szczątkami hrabiego złożono w kaplicy przedpogrzebowej.

Całą uroczystość rozpoczęła msza św. odprawiona w naszym kościele - świątyni ufundowanej przez ród von Garnierów. Celebrowana była w językach polskim, niemieckim i po łacinie. Prócz mszy w intencji hrabiego i rodziny von Garnier odbył się też, w sali "Pod Lipą", wykład o wkładzie rodu w kulturę i gospodarkę Śląska.

W imieniu potomków Hubertusa von Garnier i ich rodzin oraz ks. proboszcza składam podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli, oraz osobom zaangażowanym w przygotowania do uroczystości. Dla was wielkie "Bóg zapłać!".

Odpust parafialny ku czci św. Michała Archanioła

niedziela, 30 września 2012r.

W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów (Dn 10, 13; 12, 1; Ap 12, 7 nn), obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Hebrajskie imię Mika'el znaczy "Któż jak Bóg". Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, Archanioł Michał miał wtedy wystąpić i z okrzykiem "Któż jak Bóg" wypowiedzieć wojnę szatanom.

Modlitwa papieża Leona XIII do św. Michała Archanioła
Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha
bądź nam obroną. Oby go Bóg pogromić raczył,
o to prosimy, a Ty, Wodzu niebiebkich zastępów,
szatana i inne złe duchy, które na zgubę
dusz ludzkich po tym świecie krążą,
Mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.

Msza dziękczynna dożynkowa

niedziela, 2 września 2012r.

W minioną sobotę i niedzielę, tj. 1-2 września br., obchodziliśmy gminne dożynki. Drugi dzień przeżywania rozpoczął się uroczystą mszą św. w naszym kościele o godz. 9.00, by podziękować P. Bogu za zebrane dary prac ludzkich rąk. Dziękuję firmie Fotomat - Mateusz Skóra (tel. 510 146 938) za nadesłane zdjęcia.

450-lecie Turawy

sobota, 4 sierpnia 2012r.

W sobotę, 4 sierpnia, o godz. 13:30 został odsłonięty i poświęcony kamień pamiątkowy 450-lecia wsi Turawa. Następnie, o 14:00, pod namiotem rozpoczęła się uroczysta msza św. za byłych mieszkańców Turawy. Zapraszam do zobaczenia całej galerii zdjęć.

Pielgrzymka z niemieckiej parafii Rheda

środa, 23 maja 2012r.

W minioną środę, tj. 23.05.2012r., gościliśmy pielgrzymkę z Niemiec z parafii Rheda. Całość rozpoczęła uroczysta msza św. z nabożeństwem majowym w języku niemieckim. Następnie był poczęstunek "Pod Lipą".

Dni krzyżowe

poniedziałek, 14 maja 2012r.

Czym są tzw. Dni krzyżowe? To dni błagalne o charakterze pokutnym, którym towarzyszą: procesja, śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, modlitwy o Boże błogosławieństwo w pracy oraz Msza św. z własnym formularzem mszalnym. Dni te zostały ustanowione przez bpa Mamerta z Vienne (okolice Lyonu) w celu uproszenia odwrócenia nieszczęść. Odbywały się przed Wniebowstąpieniem Pańskim przez trzy dni.

W regionach rolniczych dni te cieszyły się ogromną popularnością i stanowiły czas modlitw o dobre urodzaje i zbiory.

Również w naszej Parafii odbyły się Dni krzyżowe, w poniedziałek i wtorek (14 i 15 maja), po mszy wieczornej, natomiast w środę (16 maja) po mszy porannej.

Social media

ZŁOTA REGUŁA

Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!
Mt 7,12

Kancelaria

Sprawy duszpasterskie załatwia się dziennie
30 min. po mszy św.

Nabożeństwa

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek
18:00

Środa
 8:00

Sobota
17:45 - msza niedzielna

Niedziela
 8:00,  9:30, 11:00
15:00 - nieszpory

Każda 1. niedziela
miesiąca msza o 8:00
w j. niemieckim.

Aktualny porządek nabożeństw w zakładce intencje mszalne