Aktualności

Obchody św. Marcina z Tours w Kotorzu

czwartek, 11 listopada 2010r.

Miejsce, w którym przyszedł na świat św. Marcin nie jest pewne i za prawdopodobne przyjmuje się Szombathely, Salvar i Szent Marten. Jego ojciec, który doszedł do godności trybuna, nadał synowi imię pochodzące od boga wojny Marsa. Jako dziecko przeniósł się wraz z rodzicami do Pavii, miasta we Włoszech. Tam poznał chrześcijani mając zaledwie 10 lat wpisał się na listę katechumenów. Rodzina świętego nie chciała się zgodzić na jego chrzest, również miejscowy biskup był temu niechętny obawiając się gniewu ojca Marcina. Stąd też św. Marcin przyjął chrzest później. Po ukończeniu szkoły w Pawii (Włochy) wstąpił do gwardii cesarskiej i odbywał służbę wojskową na terenie dzisiejszej Francji. Tradycja głosi, że jadąc kiedyś konno, napotkał przed bramą Amiens żebraka. Nie miał pieniędzy, oddał mi więc swój płaszcz. W nocy zobaczył we śnie Chrystusa, który był okryty jego płaszczem i usłyszał słowa: "To Marcin mnie przyodział".

Prośba o wsparcie finansowe...

środa, 27 października 2010r.

Jest przeprowadzany konieczny generalny remont plebanii. W ostatnim czasie okazało się, że dodatkowo konieczny jest dosyć kosztowny remont dachu, który jest w stanie krytycznym.

W imieniu Parafialnej Rady Duszpasterskiej Parafii św. Michała Archanioła w Kotorzu Wielkim i za wiedzą ks. proboszcza tej parafii, przedstawiciel tejże Rady zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe na realizację prac remontowych naszej plebanii, a szczególnie remontu dachu tejże plebanii.

Za wszelki przejaw dobroci i gotowości wsparcia tego przedsięwzięcia wyrażamy nasze szczere podziękowanie - "Bóg zapłać"

Wpłaty można dokonać na konto parafialne:
Rzymskokatolicka Parafia św. Michała Archanioła Kotórz Wielki
ul. Opolska 25, 46-045 Kotórz Wielki
BS Łubniany, nr. rachunku: 23 8897 0004 2001 0001 1282 0001

Odpust Parafialny

niedziela, 26 września 2010r.

Imię "Michał" pochodzi od hebrajskiego "mika'el", co znaczy "któż jak Bóg". Takich słów miał bowiem użyć, według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, Archanioł Michał, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciw Bogu. W Piśmie Świętym Archanioł Michał wymieniany jest wielokrotnie. Określa się go m.in. jako "jednego z przedniejszych książąt nieba" (Dn 13,21), stojącego na czele duchów niebieskich (Ap 12,7). Według tradycji to właśnie św. Michał stoi u łoża umierającego człowieka, tocząc bój o jego duszę z Szatanem. Towarzyszy też duszom ludzkim w drodze na sąd Boży. Św. Michał Archanioł jest patronem Kościoła; Niemiec i Austrii. Jego święto obchodzimy 29 września. 

Dożynki Parafialne

niedziela, 19 września 2010r.

W niedzielę 19 września o godz. 900 odbyła się msza dziękczynna za tegoroczne plony i dary ziemi. Tegoroczne dożynki parafialne przygotowało sołectwo Turawa - Marszałki.

Rada Parafialna wybrana!

niedziela, 19 września 2010r.

Oto członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej Parafii Kotórz Wielki:
Kotórz Mały:
1. Wiesiołek Irena
2. Wieczorek Krystyna
3. Fiech Jerzy
Kotórz Wielki:
1. Twardawska Monika
2. Kozioł Józef
3. Kostka Piotr
Marszałi:
1. Kraft Hubert
2. Rabe Urszula
3. Jabłoński Zdzisław
Turawa:
1. Syboń Maria
2. Kolasa Stanisław
3. Twardawski Wiktor
Pozostałe osoby, które zostały wskazane
w propozycjach do Parafialnej Rady Duszpasterskiej znajdują się tutaj.

 

Uroczystość św. Krzysztofa

niedziela, 25 lipca 2010r.

Źródła historyczne podają, że Krzysztof urodził się w III w. w Azji Mniejszej i zginął śmiercią męczeńską za panowania cesarza Decjusza. Reszta to legendy. Ponoć był bardzo wysoki i silny. Wyruszył w podróż, by odnaleźć największego władcę na świecie i oddać mu się na służbę. Napotkany pustelnik przekonał Krzysztofa, iż nikt nie jest potężniejszy od Boga, i tak nawrócił go na chrześcijaństwo. Krzysztof uznał, że nie jest jego powołaniem służyć Panu postem i modlitwą. Postanowił wykorzystać swoje talenty. Gdy więc pustelnik opowiedział mu o rzece, której prąd był tak silny, że wciągał niemal każdego, kto usiłował się przez nią przeprawić, Krzysztof uznał, że najlepiej będzie służył Bogu, gdy osiądzie nad brzegami Jordanu i będzie przenosić podróżnych przez rwące wody. Pewego dnia nad brzegiem pojawiło się dziecko. Krzysztof przeniósł je, lecz z każdym krokiem czuł coraz większy ciężar i z największym jedynie trudem dotarł na drugi brzeg. Dziecko mu odpowiedziało: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dżwigasz cały świat".
Kult świętego rozwinął się z końcem V wieku. Krzysztof stał się patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, a obecnie kierowców. W dzień świętego Krzysztofa odbywa się poświęcenie pojazdów.

Boże Ciało

czwartek, 3 czerwca 2010r.

Boże Ciało (inaczej - Święto Ciała i Krwi Pańskiej) w Kościele katolickim: uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Św., a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.

Powitanie nowego Proboszcza

niedziela, 14 marca 2010r.

W niedzielę, 14 marca 2010r. o godz. 1700 odbyło się wprowadzenie w urząd nowego Proboszcza, ks. Rajmunda Kała. Ur. 2 listopada 1954 roku w Łaziskach. Studia teologiczne odbył w Nysie. Wyświęcony 6 maja 1979 r. w Opolu przez biskupa Alfonsa Nossola. W latach 1979/82 pracuje jako wikary w Bytomiu/Bobrku. W latach 1982/86 w Węgrach - Osowcu. 3 listopada 1986 ustanowiony na proboszcza w Tułach. Po objęciu parafii przystąpił do kontynuowania rozpoczętych prac przy nowym kościele w Laskowicach, kończąc je w 1995 roku uroczystą konsekracją. Od tego roku sukcesywnie przez 12 lat prowadzi remonty na plebani i w trzech kościołach: dwóch w Laskowicach i jednego w Tułach. 28 lutego 2006 roku ks. Kała odznaczony został przez Urząd Gminy medalem "Zasłużony dla gminy Lasowice Wielkie". 14 września 2006 r. ks. Rajmund Kała otrzymał nominację na dziekana Dekanatu Zagwiździańskiego.

Social media

ZŁOTA REGUŁA

Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!
Mt 7,12

Kancelaria

Sprawy duszpasterskie załatwia się dziennie
30 min. po mszy św.

Nabożeństwa

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek
18:00

Środa
 8:00

Sobota
17:45 - msza niedzielna

Niedziela
 8:00,  9:30, 11:00
15:00 - nieszpory

Każda 1. niedziela
miesiąca msza o 8:00
w j. niemieckim.

Aktualny porządek nabożeństw w zakładce intencje mszalne