Aktualności

Obchody św. Marcina z Tours w Kotorzu

czwartek, 11 listopada 2010r.

Miejsce, w którym przyszedł na świat św. Marcin nie jest pewne i za prawdopodobne przyjmuje się Szombathely, Salvar i Szent Marten. Jego ojciec, który doszedł do godności trybuna, nadał synowi imię pochodzące od boga wojny Marsa. Jako dziecko przeniósł się wraz z rodzicami do Pavii, miasta we Włoszech. Tam poznał chrześcijani mając zaledwie 10 lat wpisał się na listę katechumenów. Rodzina świętego nie chciała się zgodzić na jego chrzest, również miejscowy biskup był temu niechętny obawiając się gniewu ojca Marcina. Stąd też św. Marcin przyjął chrzest później. Po ukończeniu szkoły w Pawii (Włochy) wstąpił do gwardii cesarskiej i odbywał służbę wojskową na terenie dzisiejszej Francji. Tradycja głosi, że jadąc kiedyś konno, napotkał przed bramą Amiens żebraka. Nie miał pieniędzy, oddał mi więc swój płaszcz. W nocy zobaczył we śnie Chrystusa, który był okryty jego płaszczem i usłyszał słowa: "To Marcin mnie przyodział".

Wkrótce Marcin opuścił służbę wojskową i zamieszkał w Poitiers, gdzie słuchał nauk św. Hilarego (356). Po przyjęciu chrztu powrócił w rodzinne strony i skłonił swoją matkę, aby została chrześcijanką. Nie powiodła się jednak Marcinowi praca misyjna wśród rodaków. Udał się więc z powrotem do św. Hilarego, pod którego kierownictwem prowadził życie zakonne. Po pewnym czasie sam założył klasztor w Liguge (361) - był to pierwszy klasztor na tych terenach. Po dziesięciu latach został wybrany na biskupa Tours. Metodą jego pracy duszpasterskiej były wędrowne misje. W tym celu popierał rozwój życia zakonnego, bowiem klasztory kształciły utalentowanych kaznodziejów. Ponieważ zaczęły pojawiać się herezje, usilnie bronił czystości wiary.
Zmarł podczas podróży duszpasterskiej dnia 8 listopada 397 roku. Kult św. Marcina rozprzestrzenił się szybko w całej europie i na Wschodzie. Tours, miejsce jego doczesnego spoczynku stało się celem wielu pielgrzymek.

Social media

ZŁOTA REGUŁA

Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!
Mt 7,12

Kancelaria

Sprawy duszpasterskie załatwia się dziennie
30 min. po mszy św.

Nabożeństwa

Poniedziałek, Wtorek, Czwartek, Piątek
18:00

Środa
 8:00

Sobota
17:45 - msza niedzielna

Niedziela
 7:00,  9:00, 11:00
15:00 - nieszpory

Zawsze aktualny porządek nabożeństw w zakładce intencje mszalne